Tag "shprese"

Në Dialog

Simpozium Ndërfetar “Familja në këndvështrimin e Krishterë dhe Islam”

PEREGRINUS.AL  / Ditën e mërkurë, me datë 18 janar 2017, ora 11.00, Departamenti i Shkencave Islame në Kolegjin Universitar Bedër, në bashkëpunim me Akademinë Teologjike Ortodokse, Durrës dhe Institutin Filozofik

Ipeshkëvinjtë lokalë

Kuptimi i stemës ipeshkvore të Imzot Gjergj Frendo-s

Arqipeshkvi ynë ka zgjedhur si moto “Bariu dëgjoftë zërin e deleve”. Moto-ja e një ipeshkvi shënon programin e tij ipeshkvor, domethënë ëndrrat e tij për të ardhmen e dioqezës që

Fjala

Ungjilli i Shën Mateut

BERNARD CARUANA O.P.   / Me kohen e Ardhjes, në Kishë fillon Viti i Ri. Këtë vit (VITI A) do të lexojmë Ungjillin e Mateut në veçanti gjatë të dielave.

Kisha në trevat shqiptare

Roli i Kishës, misionarëve dhe vullnetarëve në luftën kundër varfërisë dhe përjashtimit social

ELIDON DODAJ   / Me 14 tetor 2016, u zhvillua në ambjentet e Këshillit të Qarkut Durrës, konferenca rajonale me temën “Roli i Kishës, misionarëve dhe vullnetarëve në luftën kundër

Editorial

Veç një djall e di pse gjithë kjo urretje

GJERGJ META   / Se pse është arritur në këtë pikë veç një Zot e di ose më mirë të themi veç një djall e di. Se nuk kanë tjetër

Aktualitet

Dom Kledi, meshtar i ri!

Kledjan Vukaj, diakon i Arkidioqezës Metropolitane të Shkodrës, do të shugurohet meshtar me datë 11 korrik 2015 në Katedralen e Shkodrës nga Shkëlqesia e Tij Imzot Angelo Massafra, Arqipeshkëv i

Jeta Shpirtërore

Profeti ndahet pa nder në vend të vet …e Djela XIV gjatë vitit

E Djela XIV gjatë vitit Ungjilli sipas Markut Në atë kohë Jezusi u nis prej andej e shkoi në vendin ku u rrit. E përcollën edhe nxënësit e tij. Kur

Intervistë

Një Kishë e vjetër? – Intervista e fundit e Kardinal Martinit!

  Testamenti shpirtëror i Kardinal Martinit Atë Georg Sporschill, sivëllau jezuit i cili e intervistoi në “Bashkëbisedime mbrëmjesh në Jeruzalem”, dhe Federica Radice Fossati kanë takuar Kard. Martinin me 8

Jeta Shpirtërore

Duke u dridhur përpara shpresës – Besimi ynë në ringjallje

Dëshira për të jetuar për amshim e shoqëron njeriun e të gjitha kohërave. Përveç me jetën njeriu pashmangshëm ballafaqohet edhe me të vërtetën e vdekjes. Të gjitha religjionet merren me