Tag "Kisha në trevat shqiptare"

Kisha në trevat shqiptare

Shpallen aktivitetet për Nënë Terezën dhe Martirët

PEREGRINUS.AL Këto ditë Konferenca Ipeshkvore e Shqipërisë ka shpallur, nëpërmjet një letre që mban firmën e Kryetarit të Konferencës Imzot Angleo Massafra dhe të Sekretarit të Përgjithshëm Imzot George Frendo,

Kisha në trevat shqiptare

“Të Mëshirshëm sikurse Ati”. Dita e të rinjëve në dioqezën Rrëshen.

  Së bashku me Kishën universale edhe ne, të rinjtë e Dioqezës Rrëshen, jemi takuar me Ipeshkvin tonë monsinjor Cristoforo Palmieri për të kaluar një gjysmë dite së bashku. Takimi

Kisha në trevat shqiptare

67 VJET NGA VDEKJA E MONS. VINCENC PRENNUSHIT DHE PROFECIA E DATES 19.

  AGUSTIN BARDHI/       Nuk i kam dashtë kuj të keqen. Jam mundue me bà mirë. Me këto fjalë të thëna para trupit gjykues Arqipeshkvi i Durrësit e

Kisha në trevat shqiptare

UDHA E KRYQIT NE RRESHEN NEPER RRUGET E QYTETIT.

Nga Genc Gjoci/ Edhe këtë vit, siç është tashmë traditë prej disa vitesh, të premten para Javës së Madhe në Rrëshen, është bërë lutja e Rrugës së Kryqit nëpër rrugët

Kisha në trevat shqiptare

“Ejani e shihni” Takimet thirrore, çdo të shtunë të tretë të muajit.

GJOVALIN SIMONI/ Ditën e shtune me datën 20/02/2016 u zhvillua një nga takimet thirrore “Ejani e Shihni” ne seminarin Nderdioqezan Shqiptarë “Zoja e Keshillit të Mirë”. Ky takim u mbajt

Kisha në trevat shqiptare

Festa e Zojës së Lurdit në Dioqezën Rrëshen

Me datë 11 Shkurt në qyetin e Rrëshenit, me rastin e Ditës së XXIV Botërore të të sëmurëve Caritasi Dioqezan Rrëshen ka organizuar një ditë festive në vëmendje të personave

Kisha në trevat shqiptare

MBYLLJA E VITI TE JETES SE KUSHTUAR

Pas një viti lutje, përkushtimi, iniciativash të ndryshme, mbyllet viti i jetës së kushtuar të shpallur nga Papa Françesku, i cili filloj me 30 nëntor 2014. Ky vit i dedikuar

Kisha në trevat shqiptare

Përmbytjet: Të varfërit ndihmojnë të varfërit.

PEREGRINUS/ Reshjet e shumta të shiut që përmbyten shumë zona të Shqipërisë, ku ndër më të prekurat ishte Sukthi, kanë lënë shumë banorë në mëshirë të fatit. Në shumë shtëpi

Kisha në trevat shqiptare

Në vitin e Mëshirës, një vepër mëshire nga të rinjtë e famullisë Rrëshenit

PEREGRINUS/ Është viti i Mëshirës, një vit që na jep mundësi të gjithëve të japim kontributin tonë për një shoqëri më bashkëpunuese e të mëshirshme me njëri-tjetrin. Gjatë kësaj periudhe,

Kisha në trevat shqiptare

SAPE: SHFAQJE E KRISHTLINDJES NGA FËMIJËT ME AFTËSI NDRYSHE.

PEREGRINUS/ Ndërsa Krishtlindja po afron, këtë të shtunë Caritas Dioqezan Sapa zhvilloi festen tradicionale të Krishtlindjes me Personat me Aftësi Ndryshe nga Dioqeza e SAPES. Të bashkuar në Katedralen Nënë