Tag "aktualitet"

Ipeshkëvinjtë lokalë

Kuptimi i stemës ipeshkvore të Imzot Gjergj Frendo-s

Arqipeshkvi ynë ka zgjedhur si moto “Bariu dëgjoftë zërin e deleve”. Moto-ja e një ipeshkvi shënon programin e tij ipeshkvor, domethënë ëndrrat e tij për të ardhmen e dioqezës që

Jeta Shpirtërore

Ungjilli i Shën Mateut

BERNARD CARUANA O.P.   / Me kohen e Ardhjes, në Kishë fillon Viti i Ri. Këtë vit (VITI A) do të lexojmë Ungjillin e Mateut në veçanti gjatë të dielave.

Kisha në trevat shqiptare

Roli i Kishës, misionarëve dhe vullnetarëve në luftën kundër varfërisë dhe përjashtimit social

ELIDON DODAJ   / Me 14 tetor 2016, u zhvillua në ambjentet e Këshillit të Qarkut Durrës, konferenca rajonale me temën “Roli i Kishës, misionarëve dhe vullnetarëve në luftën kundër

Aktualitet

Në Brunei, 5 vjet burg për këdo që feston Krishtlindjen!

PEREGRINUS/ Pesë vjet burg për këdo që feston Krishtlindjen në Brunei. I vogli, dhe i pasuri (me naftë) Sulltanati i Azisë juglindore forcon normat që tashmë  që në vitin 2014

I pakategorizuar

Antoine Loiris, Gazetari i France Bleu një letër të hapur vrasësve të parisit: “Nuk do ta keni urrejtjen time”

Të premten mbrëma keni vjedhur jetën e një qenie të veçantë, dashurinë e jetës time, nënën e djalit tim por nuk do ta keni urrejtjen time. Nuk e di se

Aktualitet

Papa Françesku thellësisht i tronditur për atentatet e Parisit: sulm kundër paqes dhe njerëzimit.

Në një shënim të nënshkruar nga Atë Lombardi, Selia e Shenjtë dënon ashpër “këtë manifestim të ri të çmendur të dhunës terroriste dhe urrejtjes. “Ne Jemi thellësisht të tronditur nga

Kisha në trevat shqiptare

25 VJET NGA HAPJA E KISHËS NË SHQIPËRI “Lindja dhe zhvillimi i Thirrjeve në Kishën tonë. Roli dhe sfidat e formimit në Shqipëri pas viteve ’90”.

Dom Gjovalin Simoni Zv. Rektor/ Të flasësh për fushën e formimit nuk është aspak e lehtë sepse kemi të bëjmë me një sferë shumë delikate dhe misterioze po aq sa

Kisha Universale

Në Vatikan hapet me kërkesë të Papa Françeskut fjetorja për të pastrehët

Hapja zyrtare, u zhvillua të enjten e kaluar, me 7 tetor, festën e Zojës Rruzare. Është fjetore (konvikt) për të pastrehët kërkuar nga Papa në Vatikan. Kjo strukturë mund të

Aktualitet

Historike: Shqipëria kualifikohet për Kampionatin Europian të Futbollit, Francë 2016.

Historike: pas asaj shije të hidhur që na la ndeshja me Serbinë, futbolli i çunave të kombëtares sonë më një ndeshje krejtësisht t ëmerituar na bëri ëndërrën realitet!  Për herë te

Aktualitet

Nga New York Times në NEW YORK POPE

Tashmë krejt vëmendjen e amerikaneve e ka pushtuar Papa Françesku i cili me thjeshtesin e tij prej apostulli të vërtet të Krishtit po i pushton zemrat e nje populli që

  • 1
  • 2