Tag "aktuaitet"

Aktualitet

KISHA KATOLIKE: Arqipeshkvia Metropolitane Tiranë – Durrës, nuk do të ketë pritje zytare si çdo vit tjetër për politikanët ditën e Krishtlindjes.

ARQIPESHKEVIA METROPOLITANE TIRANE – DURRES  Njoftim për shtyp Festat e fundvitit janë gjithmone një motiv gëzimi për ne të gjithë. Për ne të krishterët, Krishtlindja është festa në të cilën

Aktualitet

MESAZH ME RASTIN E EMËRIMIT TË ARQIPESHKVIT TË RI

      Është kënaqësi e madhe për mua të kem rast për te përshëndetur popullin shqiptar në këtë ditë, vetëm një ditë pas emërimit tim si arqipeshkëv i Arkidioqezës

Kisha në trevat shqiptare

Komunikim për mediat: Emërohet Arqipeshkëvi i ri i Tiranë – Durrësit

  Arkidioqeza Metropolitane e Tiranë – Durrësit lajmëron me gëzim se Shenjtëria e Tij Papa Françesku sot me datë 17 nëntor 2016 ka emëruar Arqipeshkëv të kësaj Dioqeze Shumë të

Në Dialog

Kryedioqeza e Tivarit dhe Manastiri i Shën Gjon Vlladimirit në Krajë*

NIK UKGJINI    / Provinca Iliro-Romake e Prevalitanës,(Praevalis) trashëgimtare e shteti të Arianinitëve, e cila shtrihej nga Lumi  Mat (Mathis).  deri në qytetin e Risono (Risan), me kryeqendër Shkodrën, në

Editorial

Si ma përdhunuan Atmën?

MIRA TUCI    / Sot u zgjova dhe Atmën time e kishin përdhunuar, ia kishin zhveshur dhe rreckat e fundit dhe që turpi i atyre që e kryen këtë akt

Kisha Universale

Zyrtare: Kisha Katolike ka tashmë 38 martirë e saj. Faleminderit Papa Françesku!

Kisha katolike u pasurua me një grup të ri martirësh, të cilët me besim në Zotin sfiduan ideologjine komuniste që e bëri Shqipërinë vendin “më ateist në botë”. Lajmi behet

Aktualitet

Ditën e hëne Papa Françesku priti ipeshkvin e Sapës, Imzot Lucjan Avgustini.

        Të hënen rreth orës 08:00 Papa Françesku ka pritur Imzot Lucjan Avgustinin, ipeshkvi i Supës (që përfshin një pjesë të Zadrimës, disa fshatra te Shkodrës, Pukën, Tropojën).

Aktualitet

Don Gianfranco Cadenelli, 13 vite misionar i Krishtit në Shqipëri

Nga Agustin Bardhi/ Pas asaj periudhe te errët të diktaurës komuniste, Kisha katolike në Shqiperi doli e dërrmuar, pak klerikë i shpëtuan të gjallë atij pushteti vrasës. Por Zoti nuk

Aktualitet

Telegrami i Papa Françeskut Erdoganit për atentatin në Ankara

Pas lutjes Engjëlli i Zotit sot për viktimat, Papa Françesku, nëpërmjet sekretarit të shtetit kardinal Pietro Parolin, i ka dërguar presidentit turk Recep Tayyip Erdogan një mesazh ngushëllimi për atentatin