Aktualitet

Aktualitet

Papa Françesku krijon pesë kardinalë të rinj

Peregrinus.al  / Sot, gjatë lutjes së Engjëllit të Tënzot, Ati i Shenjtë Françesku ka shpallur një Koncistor për krijimin e kardinalëve të rinj. Ja çfarë tha Papa: “Të dashur vëllezër

Kisha në trevat shqiptare

Pervjetori i Imzot Lucjan Avgustini

“Unë jam ringjallja dhe jeta: kush beson në mua, edhe nëse vdes, do të jetojë. Edhe kush jeton e beson në mua, nuk do të vdesë askurrë” (Gj 11,25-26). Në

Jeta Shoqërore

Deklarate e Komuniteteve fetare ne Shqiperi per situaten politike

  Deklarate Ne Komunitetet Fetare në Shqipëri, Komuniteti Mysliman, Kisha Orthodhokse Autoqefale, Kisha Katolike, Kryegjyshata Botërore e Bektashinjëve dhe Vëllazëria Ungjillore, në përputhje me natyrën e veprimtarisë tonë shpirtërore, ndiejmë

Aktualitet

Mons Brown paraqet letrat kredenciale

Sot me datë 9 maj 2017 Sh. T. Imzot Charles John Brown dorëzoi letrat kredenciale pranë Presidentit të Republikës Zotit Bujar Nishani. Takimi sipas Imzot Brown takimi ishte shumë i

Kisha në trevat shqiptare

Imzot Charles John Brown, Nunci Apostolik mbërrin në Shqipëri

Peregrinus.al/  Ka mbërritur sot në Shqipëri Nunci Apostolik Shkëlqesia e Tij Imzot Charles John Brown. Ai është caktuar nga Papa Françesku në Shqipëri pas mbarimit të shërbimi diplomatik të Shkëlqesisë

Kisha në trevat shqiptare

Zoti mundet me ba një botë ma të madhe, … por jo një Nanë ma të madhe

Artur Jaku / Po hapim sot këtë konferencë të vecantë e njëkohësisht të rrallë për të hulumtuar më shumë mbi figuren e Zojës dhe historinë e saj të vecantë e

Aktualitet

Përshpirtëria dhe devocioni ndaj “Zojës së këshillit të mirë”: Pajtorja e popullit shqiptar.

Gjovalin Simoni   / Jam shumë mirënjohës që në këtë Jubile të 550 vjetorit të shpërnguljes së figurës së Zojës së Këshillit të Mirë në Genazzano, të mund të paraqes

Aktualitet

Konference shkencore per Zojen e Keshillit te Mire ne Shkoder

Në kuadër të festimeve në nder të jubileut të 550 vjetorit të shpërnguljes së Zojës së Këshillit të Mirë në Genazzano, u zhvillua Konferenca Ndërkombëtare Shkencore “Zoja e Shkoders, Drita

Aktualitet

Krezhme me të varfërit – Dioqeza Sape

Violeta Marashi  / Krezhme me të varfërit, është ndër fushatat dhe iniciativat më të spikatura që Caritas Dioqezan Sapa, ndërmerr në kuadër të mbledhjes së fondeve. Nisur dhe nga titulli

Jeta Shoqërore

Shqipëria, misioni “pa efekte speciale”

La Stampa i kushton një hapsire misionarit brescian ne dioqezen e Rreshenit (Mirdite) LUCIANO ZANARDINI SUÇ-BAZ Në misionin e Suç-Baz, përditshmëria, dhe mbi të gjitha informaliteti, bëhen rasti për të