Kisha Universale

Aktualitet

Drejt Mëshirës…

ELIDON DODA Miliona të rinj katolik nga të katër anët e botës, mes tyre të ftuar edhe nga komunitete e tjera fetare janë bërë pjesë e shtegtimit të Ditës Botërore

Kisha Universale

Reforma dhe ndryshime në fushën e komunikimit në Vatikan.

PEREGRINUS/ Koha për reforma dhe ndryshim në fushën e komunikimit në Vatikanit. Pikerisht sot, ditë në të cilën është dhjetë vjetori në krye të zyrës së shtypit të Vatikanit i

Kisha Universale

Nje minut per paqen …

“Me vullnetin e mirë dhe bashkëpunimin e të gjithëve mund të bëhet realitet paqja dhe të vazhdojë udhëtimi i ndërtimit të një shoqërie vëllazërore, në respekt të dinjitetit dhe të

Kisha në trevat shqiptare

Zyrtare: Kisha Katolike ka tashmë 38 martirë e saj. Faleminderit Papa Françesku!

Kisha katolike u pasurua me një grup të ri martirësh, të cilët me besim në Zotin sfiduan ideologjine komuniste që e bëri Shqipërinë vendin “më ateist në botë”. Lajmi behet

Kisha Universale

Papa Françesku: Pas shumë vuajtjesh Shqipëria është ringritur në dinjitet dhe në besim!

Në Udiencën e të Mërkurës në sheshin e shën Pjetrit në Vatikan, në të cilën papa ka folur për çështjen e emigracionit, në një moment ka përmendur edhe Shqipërinë. Duke

Aktualitet

Të bashkuar përballë sfidave të botës

Teksti plotë i Deklaratës së përbashkët firmosur në Havanë nga Papa Françesku e Patriarku Kirill.   “Hiri i Zotit Jezu Krisht, dashuria e Hyjit Atë dhe bashkimi me Shpirtin Shenjt qofshin

Kisha Universale

Papa drejt Meksikës: kard. Parolin, të ngrihet zëri kundër së keqes

Radio Vatikani    / “Duhet dënuar korrupsioni e lidhjet ndërmjet disa strukturave të pushtetit me trafikantët e drogës”. Kështu shprehet Sekretari i Shtetit të Vatikanit, kardinali Pietro Parolin, në pragun

Aktualitet

PAPA JEP FIRMËN PËR SHENJTËRIMIN E NËNË TEREZËS – NJIHET MREKULLIA E NJË SHËRIMI

PEREGRINUS     / Aprovimi i Papës ka ardhur në ditën e ditëlindjes së tij. Françesku ka miratuar këtë pasdite, të enjten me datë 17 dhjetor, njohjen e mrekullisë që

Kisha Universale

Shën Nikolli, plaku i dhuratave: ai që quajmë Plaku i Vitit të Ri ose Babadimri.

AGUSTIN BARDHI/ Shën Nikolli lindi në qytetin  Patara në rajonin e Liçia në Azinë e vogël (Turqia aktuale) në një familje mjaft të pasur, pastaj do të ishte zgjedhur si

Aktualitet

Në Vatikan hapet me kërkesë të Papa Françeskut fjetorja për të pastrehët

Hapja zyrtare, u zhvillua të enjten e kaluar, me 7 tetor, festën e Zojës Rruzare. Është fjetore (konvikt) për të pastrehët kërkuar nga Papa në Vatikan. Kjo strukturë mund të