Kisha Universale

Kisha Universale

Jezuiti Ladaria Ferrer, Prefekti i ri i Kongregatës për Doktrinën e Fesë

Peregrinus.al / Papa Françesku ka emëruar spanjollin jezuit, të cilin e ka thirrur të vazhdojë në vend të Kardinalit gjerman Gehrard Muller mandati pesëvjeçar i të cilit mbaron me datë

Aktualitet

Papa Françesku krijon pesë kardinalë të rinj

Peregrinus.al  / Sot, gjatë lutjes së Engjëllit të Tënzot, Ati i Shenjtë Françesku ka shpallur një Koncistor për krijimin e kardinalëve të rinj. Ja çfarë tha Papa: “Të dashur vëllezër

Kisha Universale

Shqipëria, misioni “pa efekte speciale”

La Stampa i kushton një hapsire misionarit brescian ne dioqezen e Rreshenit (Mirdite) LUCIANO ZANARDINI SUÇ-BAZ Në misionin e Suç-Baz, përditshmëria, dhe mbi të gjitha informaliteti, bëhen rasti për të

Opinione

SHEN VALENTINI, “Shenjti i dashurisë”.

AGUSTIN BARDHI/ Ndërmjet të vërtetës dhe legjendave të ndërtuara rreth tij, ai i kalon kufijt e kristianizmit duke u bërë një figurë e dashur nga të gjithë. Data 14 shkurt

Aktualitet

Është i nevojshëm një katekumenat për t’u përgatitur për martesën

Osservatore Romano  / Gjyqit të Rotës Romane Papa i kërkon më shumë kujdes për të fejuarit dhe çiftet e reja Dashuria ka nevojë për të vërtetë Marrëdhënia ndërmjet besimit dhe

Kisha Universale

Paraqitet në Vatikan dokumenti i Sinodit të Ipeshkvinjëve kushtuar të rinjëve

Peregrinus.al   / “Papa dëshiron t’i skalisë një motivim të gdhendur njerëzor dhe kishtar Sinodit të ardhshëm të ipeshkëvinjëve rreth të rinjëve, me vetëdijen se mosha rinore ka nevojë t’i

Aktualitet

Dëshmia e Kardinalit Ernest Simoni që përloti Papa Françeskun me 21 shtator 2014

  Unë i quajturi Dom Ernest Simoni (Troshani), si bari shpirtëror jam lidhur me Kishën Shenjte para 70 viteve. Në dhjetorin e vitit 1944 erdhi në fuqi shtetërore partia komuniste

Aktualitet

Papa Françesku sot foli për 38 martirët e lumë të Shqipërisë

Peregrinus.al   / Papa Françesku sot, në lutjen e së djelës, ka përmendur edhe njëherë faktin se dje në Shkodër janë shpallur të Lumë 38 martirët e vrarë gjatë komunizmit.

Kisha Universale

Kalon në amshim Atë Civerra misionar per shumë vite në Gurëz – Kurbin

PEREGRINUS.AL   / Ka vdekur sot në moshën 90 vjeçare, në një shtëpi përkujdesjeje në Trento (It), Atë Giuseppe Civerra, prift dehonian. Për shumë vite Atë Civerra ka shërbyer edhe

Aktualitet

I’u kundërvunë narkotrafikantëve, vriten priftërinjtë

PEREGRINUS.AL   / Atë Alejo Nabor Jimenez Juarez dhe Atë Jose Alfredo Juarez de la Cruz, janë gjetur të vrarë pasi janë rrëmbyer në shtetin e Veracruz të djelën e