Jeta Shoqërore

Jeta Shoqërore

Pse Shën Valentini është pajtori i të dashuruarve?

Kur ka filluar kjo traditë e lidhur me figurën e ipeshkëvit martir e pajtor i qytetit të Ternit? 1) Origjina e kultit të Shën Valentinit si pajtor i të dashuruarve

Jeta Shoqërore

Përse po lutet kjo nënë?

Nga Krenar Gjokeja Natalino Bentivoglio Scarpa, i njohur ndryshe me pseudonimin Cagnaccio di San Pietro,  lindi ne Desenzano del Garda, me 14 Janar 1897 dhe vdiq ne Venezia, Maj 1946.Ne

Jeta Shoqërore

Nga vjen emri i Tiranës?

Fatmira Nikolli TIRANE-Shtëpitë, kishat e xhamitë e vjetra që nuk janë më, kafenetë e famshme të viteve 1920-’30, Tirana që u “humb” ndër vite gjendet e ilustruar në librin e

Jeta Shoqërore

Drejtësia sociale dhe qytetaria aktive në Shqipëri

Me datë 8 shkurt në Hotel Rogner në Tiranë do të zhvillohet një konferencë me titull “Drejtësia sociale dhe qytetari aktive në Shqipëri”. Një temë kjo mjaft aktuale e cila

Jeta Shoqërore

Mozaiku i vlerave!

Don Dominik Qerimi, meshtar i Kongregates se Salezianeve qe kane si thelbin e tyre te pershpirterise edukimin e rinise, ka qene kohet e fundit personi qe ka hyre ne listen

Jeta Shoqërore

Nje Kishe u rindertua, por e shkuara do te harrohet.

Nga Krenar Gjokeja* Edhe kjo ndodhi!? Gjate udhetimit tim te fundit ne Shqiperi para disa ditesh, me “ngacmuan” kureshtjen  dy episode, ndotja e pamase e mjedisit ne zonat e Krujes, Fushe-Krujes, fshatrat perreth nga

Jeta Shoqërore

Çmimi “At Zef Pllumi” për tre shkrimtarë, një gazetar e prift katolik

‘At Zef Pllumi’ është një tjetër çmim që i vjen çdo fundviti letërsisë shqipe. Për të dytin vit radhazi, Komuna Shëngjin ndau çmimin kombëtar letrar “At Zef Pllumi” sipas gjinive;

Jeta Shoqërore

Pater Zef Pllumi në italisht me parathënie të Berluskonit

Libri “Rrno për me tregue” i patër Zef Pllumit o.f.m. ka parë dritën e botimit edhe në italisht i përkthyer nga Keda Kaceli. Lajmin e jep gazeta Mapo në një

Jeta Shoqërore

Mandela: Njeriu që ndryshoi fytyrën e Afrikës së Jugut

Të lëshë postin më të lartë të Shtetit vetëm pas një mandati është një gjë e rrallë në Afrikë. Një shembull demokracie për të cilin mund të krenohen shumë pak

Jeta Shoqërore

Kontribut me rëndësi për historinë kishtare të Arqipeshkvisë së Durrësit.

Nga Kastriot Marku Vitin e kaluar u botua në Gjermani vëllimi me materiale dokumentare që i përkasin arkidioqezës metropolitane Tiranë-Durrës me titullin Albania Sacra. Geistliche Visitationsbericht aus Albanien. 2: Erzdiözese