Archive

Aktualitet

Papa Ipeshkvinjve shqiptare: thirrjet, te rinjte dhe shmangni “mondanitetin”

Sot ipeshkëvinjtë e Kishës Katolike në Shqipëri kanë takuar Shenjtërinë e tij Papa Françeskun në Vatikan. Ipeshkëvinjtë janë në Romë për vizitën e tyre ad limina. Kjo është një vizitë

Editorial

Bagëtia “pjell” zoti Imami, gruaja “lind”

Gjergj Meta  / Kur pashë sot në mëngjes, në shtypin online, deklaratën e Arben Imamit thënë dje në emisionin “Opinion” të Gazetarit Blendi Fevziu, rreth grave që nuk kanë bërë

Fjala

O Atë, ruaji në emër tënd

Dritan Ndoci   / E DIELA VII E PASHKËS Vap 1, 12-14; Ps 27 (26); 1Pjt 4, 13-16; Gjn 17, 1-17 Në pjesën e sotme ungjillore na janë kumtuar rreshtat

Editorial

Siguritë e rreme të ekstremizmit fetar

Gjergj Meta   / “Moderniteti, për shumë arsye të kuptueshme ka vënë në diskutim të gjitha siguritë e vjetra; pasiguria është një gjendje që shumë njerëz e kanë të vështirë

Libra

Promovimi i librit “In Memoriam”

Violeta Mirashi  / Nën kujdesin dhe nxitjen e Administratorit Dioqezan të Sapës, dom Simon Kullit dhe meshtarit dom Mark Shtjefnit, në një vjetorin e kalimit në amshim të Ipeshkvit të

Magisterium

Kritere zbatuese për Amoris Laetitia, Dritë për familjet tona

Nga Charles Jude Chicluna dhe Mario Grech   / Njësoj sikur “ylli” që u priu mbretërve dijetarë drejt takimit me Jezusin, po ashtu edhe porosia apostolike Amoris laetitia ndriçon familjet

Fjala

Të ngriturit e Jezusit në qiell Shëlbuemi

Dritan Ndoci  / Vap 1, 1-11; Ps 47 (46); Ef 1, 17-23; Mt 28, 16-20 Thuhet se një herë një meshtar vendosi të shkojë e të takojë disa minatorë, të

Kisha në trevat shqiptare

Përvjetori i kalimit në amshim i imzot Lucjan Avgustinit

Violeta Marashi  / Në përvjetorin e parë të kalimit në amshim të Imzot Lucjan Avgustinit, Dioqeza e Sapës ka kujtuar bariun e saj përmes një Kremtimi të veçantë të kësaj

Kisha Universale

Papa Françesku krijon pesë kardinalë të rinj

Peregrinus.al  / Sot, gjatë lutjes së Engjëllit të Tënzot, Ati i Shenjtë Françesku ka shpallur një Koncistor për krijimin e kardinalëve të rinj. Ja çfarë tha Papa: “Të dashur vëllezër

Editorial

Ç’mund të bëjë feja për krizën politike në Shqipëri?

Gjergj Meta / Mund të thuhet pa mëdyshje se situata e krijuar në Shqipëri, jo vetëm tani, por edhe në të kaluarën, në këtë të kaluar tranzicionale, nëse duam t’i japim