Archive

Editorial

A mund të vdiset kështu?

GJERGJ META   / Një 17 vjeçar vret një bashkëmoshatarin e tij në mes të ditës e në mes të qytetit, për një sherr në rrjetet sociale, thonë për një vajzë.

Magisterium

Leter qarkore e Konferencës Ipeshkvore për lumnimin e martirëve shqiptarë

LETËR QARKORE E KONFERENCËS IPESHKVORE E SHQIPËRISE DREJTUAR MESHTARËVE, RREGULLTARËVE DHE RREGULLTREVE DHE TË GJITHË BESIMTARËVE Fort të dashur, I jemi shumë mirënjohës Zotit i cili sivjet na ka mbushur

Kisha në trevat shqiptare

Mesha e falenderimit per dom Artur Kolen. -KAM DASHUR JETEN NË PLOTËSI! NJËQIND HERË AQ!

VIOLETA MARASHI/ “Të dashur vëllezer e motra, rrugëtimi ynë i përbashkët, unë si meshtar e bari, e ju si grigjë e popullit të Zotit, i erdhi fundi pas 3 vitesh

Aktualitet

In memoriam: Dr. Dom Gjergj GJERGJI – GASHI (1948 – 2016)

DOM LUSH GJERGJI   / Sipas vullnetit të Zotit papritmas  në Stubëll kaloi në amshim prifti ynë Dr. Dom Gjegj GJERGJ-GASHI, që mori pjesë në Ushtrimet Shpirtërore meshtarake që i

Editorial

Dy rreshta në kujtim të dom Gjergj Gjergjit, famullitarit tim!

JETON THAQI   / Ndërmjet dëshirës për të shkruar dy rreshta për dom Gjergjin dhe tundimit që mos të shkruaj, zgjodha të parën. Megjithatë nuk e ndiej si gjë të

Opinione

Që nga 5 shtatori e këndej, Kombi ynë është në festë*

DON AGIM QERKINI    / Ka shumë njerëz të cilët e kanë takuar Shenjtëreshën, ndoshta edhe ndonjëri prej jush. Unë personalisht nuk e kam patur fatin ta takoj asnjëherë, por

Editorial

Si ma përdhunuan Atmën?

MIRA TUCI    / Sot u zgjova dhe Atmën time e kishin përdhunuar, ia kishin zhveshur dhe rreckat e fundit dhe që turpi i atyre që e kryen këtë akt

Opinione

SHËNJTËRESHA NËNË TEREZË DHE SHQIPTARËT

EUGJEN MERKILA   / 4 shtatori 2016 do të jetë një datë e skalitur me shkronja të ndritëshme në histori. Shënjtërimi i Nënë Terezës, në shekull Anjeze Gonxhe Bojaxhiu, një

Editorial

GËZIM PËR TY NË DASHURINË QË NUK VDES

ATE PASQUALE NALLI    / Para dy ditësh, mora lajmin që gjendja shëndetësore e atë Giuseppe Civerra ishte duke u përkeqësuar, që nga shkurti 2014 tashmë e minuar nga një

Editorial

Shqiptarët si tutorë të legalizuar

EDITORIAL  / A është më skandaloz propozimi i Kreut të Dhomës së Tregtisë për legalizimin e prostitucionit dhe të kanabisit se sa fjala vjen çështja e importit të plehrave? Mendoj