Archive

Magisterium

Papa Françesku ne Poloni: Hyji hyn i thjeshte ne histori

Peregrinus.al/ Dje ka mbërritur në Poloni Papa Franccesku për të marrë pjesë, së bashku me të rinjtë nga e gjithë bota, në Ditën Botërore të Rinisë. Tashmë ata janë Ditët

Editorial

Vrasja e Atë Hamel si simbol i luftës kundër qytetërimit të dashurisë*

GJERGJ META   / Vrasja e Atë Jaques Hamel ditën e djeshme në Francë, nga dy persona në emër të ISIS, ka brenda një vlerë simbolike të fuqishme. Terrorizmi po

Opinione

A kanë prapavijë djallëzore veprimet terroriste?

ANTON UKA   / Ngjarjet terroriste të viteve të fundit, që po tronditin botën mbarë, sipas interpretimeve dhe analizave të ndryshme kanë një lidhshmëri religjioze – fundamentaliste, politike, psikologjike dhe

Kisha në trevat shqiptare

A e njohim fytyrën e Zotit? – Motrat Salvatoriane ne ushtrime shpirterore

MIMOZA JAKU   / Dëshira më e madhe e njeriut në jetë është që të njohë dhe të dijë arsyen pse është i krijuar. Pyetjet ekzistenciale që ai i bën,

Editorial

Kush i tradhëtoi LGBT: SHBA-BE, Avokati i Popullit apo llogaritjet politike?

GJERGJ META   / Kishte kohë që ziente kjo çështje. Ndër të parët që folën për këtë gjë nëpërmjet rrjeteve sociale, ku sot bëhet politika dhe mbahen qëndrime, në rrafshin

Opinione

Zemërthyer dhe i pafuqishëm me sytë drejt shpresës që nuk zhgënjen …

GJERGJ META    / Ndërsa nga dritarja hyjnë rrezet e para të mëngjesit ashtu krejt natyrshëm kthej kryet kah drita duke çelur me ngadalë sytë. Menjëherë mendimet lidhen me ato

Jeta Shoqërore

Komunitetet fetare të krishtera: gjeni konsensusin për reformën!

Deklarate Komunitetet e Krishtera në Shqipëri, (Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë, Kisha Katolike në Shqipëri dhe Kisha Protestante e perfaqësuar nga Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë), jemi duke ndjekur me interes

Jeta Shpirtërore

Fuqia e dashurisë ndaj armiqëve: për murgjit e vrarë në Algjeri në vitin 1996 nis procesi i lumnimit

Nis procesi për beatifikimin e murgjëve trapistë të vrarë nga ekstremistët islamikë Fati i tyre preku botën: në vitin 1996 shtatë murgjit trapistë të manastirit algjerian Tibhirine qenë rrëmbyer nga

Kisha në trevat shqiptare

Kisha në Shqipëri per sulmin terrorist në Francë: të forcojmë bashkëpunimin ndërfetar

PEREGRINUS.AL Ne një deklaratë për shtyp, Konferenca Ipeshkvore e Shqipërisë shpreh dënimin e saj për sulmin terrorist në Francë dhe bën thirrje për një bashëkpunim më të madh ndërfetar e

Në Dialog

Qëndra e Bashkëpunimit Ndërfetar në Elbasan deklarate per sulmin terrorist ne France

Peregrinus.al   / Qëndra e Bashkëpunimit Ndërfetar në Elbasan ka reaguar menjëherë në paraditen e sotshme për sulmin terrorist në Francë në mbrëmjen  datës 14 korrik. Me anë të një